Ciąża to czas wielu poważnych zmian w ciele kobiety, a także w jej stanie ducha. Jeśli wszystko przebiega normalnie, jest to bardzo szczęśliwy czas pełen zmian i odkryć, w którym przyszli rodzice przygotowują się na moment pojawienia się nowego członka rodziny. Jedną z najczęstszych wątpliwości, zwłaszcza wśród świeżo upieczonych matek, jest to, czy można prowadzić samochód w ciąży i jakie środki ostrożności należy zachować w tym zakresie.
Po pierwsze, można prowadzić samochód w ciąży, o ile nie ma jakiegoś medycznego powodu, który to uniemożliwia. Co do zasady, dopóki matka czuje się komfortowo, może bez trudu wykonywać niezbędne ruchy i dopóki chce, może prowadzić samochód. Nie zaleca się go w trzecim trymestrze, choć jest to raczej ostrożność niż ogólna zasada.
Prawdopodobnie największą obawą dotyczącą prowadzenia samochodu i ciąży jest stosowanie pasów bezpieczeństwa. Urządzenie to w normalnych warunkach może być niewygodne, a dyskomfort ten może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia pasa bezpieczeństwa, co może być niebezpieczne w przypadku kolizji.
Faktem jest, że pasy bezpieczeństwa nie są niebezpieczne dla kobiet w ciąży, wręcz przeciwnie, bo to co chroni matkę chroni dziecko, pod warunkiem, że pasy są prawidłowo ułożone i wyregulowane. Aby prawidłowo ułożyć pas bezpieczeństwa, pas miednicowy powinien być umieszczony nad pachwiną i pod brzuchem, natomiast górny pas powinien przechodzić między dwiema piersiami.
Kolejnym elementem, który może prowadzić do błędu lub braku zaufania jest poduszka powietrzna. Nie ma badań rozstrzygających, czy rozwinięcie poduszki powietrznej może spowodować obrażenia u płodu. Niestety, mogą zdarzyć się pojedyncze przypadki obrażeń, ale z dostępnej dokumentacji można jedynie wnioskować, że poduszka powietrzna w połączeniu z pasami bezpieczeństwa tworzy system bezpieczeństwa, który w wysokim procencie gwarantuje przeżycie matki i dziecka.
Tak więc dopóki nie ma medycznego powodu i nie ma dyskomfortu, prowadzenie samochodu w ciąży jest bezpieczne. Zawsze musimy wziąć pod uwagę regulację fotela, którą należy sprawdzić z upływem czasu biorąc pod uwagę (logiczny) wzrost objętości ciała, odpowiednio wyregulować pasy bezpieczeństwa i nie dezaktywować poduszki powietrznej.
Jeśli szukasz więcej artykułów na temat macierzyństwa i dzieci, zajrzyj na portal: https://centrumzabawy.pl, z którym skonsultowaliśmy ten wpis.