Kto i kiedy może zdawać egzamin na prawo jazdy?

0

Bardzo wiele osób w dzisiejszym świecie nie wyobraża sobie życia bez prawa jazdy kategorii B, a więc tej uprawniającej do prowadzenia samochodów osobowych. W istocie bycie w posiadaniu takiego dokumentu może bardzo ułatwić życie, natomiast jego nieposiadanie wyjątkowo je utrudnić, zwłaszcza jeżeli żyje się w miejscowości ubogiej w transport publiczny. W polskiej rzeczywistości pociągi czy autobusy nie docierają do wielu ciekawych miast i wsi, a komunikacja zbiorowa w miastach potrafi przyprawiać o palpitację serca. Samochód pozostaje więc najbardziej atrakcyjnych i najwygodniejszym środkiem przemieszczenia się na odległość.

Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy?
Do egzaminu państwowego zarówno teoretycznego, jak i praktycznego podejść można po ukończeniu kursu składającego się z trzydziestu godzin jazd wespół z licencjonowanym instruktorem. Warto dokonać pewnego researchu przed wyborem szkoły jazdy, ażeby mieć pewność, że egzamin państwowy po kursie będzie już tylko zwykłą formalnością. Niestety kurs na prawo jazdy jest dużą inwestycją – należy liczyć się z wydatkiem min. 1500 zł. Egzamin praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego kosztuje natomiast kążdorazowo 140 zł – im więcej prób, tym zdający ma mniejszy portfel. Czasami więc opłaca się więcej zapłacić za lepszą szkołę jazdy niż później płacić spore sumy na jazdy doszkalające czy też kolejne egzaminy.
Szkoła nauki jazdy
Kiedy zrobić prawo jazdy?
Kurs na prawo jazdy można rozpocząć trzy miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia, ale egzamin zdawać już po uzyskaniu pełnoletności. W praktyce życia codziennego najczęściej w kursach na prawo jazdy uczestniczą uczniowie szkół średnich, który jak najszybciej chcą zdobyć uprawnienia do kierowania wymarzonym samochodem. Realia pokazują, że faktycznie zwlekanie z rozpoczęciem kursu i odkładanie tego może skutkować tym, że owo „później” nie nastąpi. Po ukończeniu szkoły młodzi ludzie często zaabsorbowani są rozpoczęciem pracy zawodowej, studiów wyższych, rozmaitymi przeprowadzkami czy też założeniem rodziny – prawo jazdy schodzi na dalszy plan i przesuwane jest na bliżej nieokreśloną przyszłość. Praktyka pokazuje więc, że stosunkowo najlepiej dla młodego człowieka zrobić kurs i zdać egzamin jeszcze podczas nauki w szkole średniej – później przełamanie się będzie coraz trudniejsze.