Prawo jazdy na automat czy manual?

0
Prawo jazdy na manual czy automat, co wybrać?
W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania samochodami ze skrzynią automatyczną. Powodem tego może być fakt, że dzięki rozwojowi technologii skrzynia manualna nie odstaje dziś od manuala. Jeszcze przed paroma laty automat stosowany był jedynie w niektórych sportowych samochodach lub superautach. Obecna sytuacja na rynku sprawia, że potencjalny klient ma realną możliwość wyboru między konkurencyjnymi skrzyniami biegów.

Automat i jego 5 minut sławy
Jego niewątpliwą zaletą jest wygoda poruszania się po mieście. Brak konieczności ciągłego wciskania sprzęgła i zmiany biegów w ruchu miejskim sprawia, że wydaje się on lepszym wyborem dla tego typu tras. Należy również wspomnieć o tym, że skrzynia automatyczna może być dobrym rozwiązaniem dla niedoświadczonych kierowców, którzy czująlęk przed prawem jazdy na manual. Nie będą oni musieli uczyć się zmiany biegów i tego jak połączyć to z uczestniczeniem w ruchu miejskim w jednym czasie, co będzie zdecydowanym ułatwieniem. Kolejnym plusem jest większy komfort oraz oszczędność paliwa, co wynika ze zmiany przez auto biegów w najlepszym przedziale obrotów.
Czy istnieją zatem minusy automatu? Jego przeciwnicy powołują się na koszt ewentualnej naprawy bądź wymiany takiej skrzyni, który jest zdecydowanie wyższy, niż w przypadku manuala.

Jak poradzić sobie ze zdaniem prawa jazdy?


Nie warto więc decydować się manual?
Faktem jest, że skrzynia automatyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem i powoli wypiera z rynku samochody z manualem. Jednak nadal istnieją zwolennicy manuala, którzy preferują go ze względu na możliwość lepszej kontroli nad autem. Mogąc zmieniać biegi bezpośrednio uczymy się jak samochód reaguje na nasze działania; jak zmieniają się jego obroty. Sprawia to, że lepiej wczuwamy się w auto, co z kolei wpływa na większą satysfakcję z jazdy. Pozytywnie na odbiór manuala wpływa to, że skrzynia ta jest tańsza w ewentualnej naprawie. Nieocenionym zaś argumentem jest fakt, że przez te wszystkie lata ludzie się do niego przyzwyczaili. Od lat w Polsce królowały auta ze skrzynią manualną i chociaż powoli odchodzi się od nich na rzecz automatów, to nadal pozostanie grono ludzi wiernych tym skrzyniom.

Jakie więc auto wybrać na prawo jazdy?
Wraz ze wzrostem popularności skrzyń automatycznych zaczęły pojawiać się szkoły nauki jazdy oferujące kursy na tą skrzynię. Cena kursu wraz z egzaminami nie różni się znacząco od tej na manual. Po jego pozytywnym zdaniu otrzymujemy prawo jazdy, które uprawnia nas do jazdy jedynie samochodami ze skrzynią automatyczną. Co w momencie, kiedy będziemy chcieli zdobyć uprawnienia umożliwiające prowadzenie aut ze skrzynią manualną? Wystarczy, że zapiszemy się do szkoły nauki jazdy na egzamin praktyczny i pozytywnie go przejdziemy. Otrzymamy wówczas prawo jazdy na skrzynię manualną. Nie jest to duży koszt, a gdy najpierw wdrożymy się w to, [b]jak działa manualna skrzynia biegów[/b] będzie nam łatwiej wczuć się w ruch miejski, by potem zdać egzamin praktyczny i nauczyć się jedynie zmiany biegów. Dla osób, które nie czują się pewnie w roli początkującego kierowcy opcja nauki na automacie może stanowić dodatkową pomoc i mniej stresujący kurs.