Wyjątkowy olej 5W30, czyli syntetyk i półsyntetyk w jednym

0

Nie ulega wątpliwości, że olej 5W30 jest jednym z najczęściej wybieranych spośród wszystkich olejów silnikowych. Dlaczego oleje silnikowe tego typu są popularne? Przemawia za nimi niezawodność czy atrakcyjna cena? A może chodzi raczej o uniwersalność? Spróbujmy rozwikłać tę zagadkę.

Oleje silnikowe syntetyczne czy półsyntetyczne?

Oleje silnikowe zasadniczo dzieli się na kategorie przez pryzmat bazy wykorzystanej do ich produkcji. Wobec tego wyodrębniamy oleje mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Właśnie pod tym względem olej 5W30 jest nieco nietypowy. Można go bowiem przypisać zarówno do olejów półsyntetycznych jak i syntetycznych. Wszystko zależy od użytej bazy.

Wielosezonowe klasy lepkości

Podobnie jak inne oleje syntetyczne, olej 5W30 można bezpiecznie stosować jako olej wielosezonowy, ponieważ sprawdza się w każdych warunkach. Pozwalają na to klasy lepkości. Zimowa klasa „5W” stanowi gwarancję, że olej silnikowy poradzi sobie w niskich temperaturach. Nawet jeśli termometr wykaże temperaturę -30℃, silnik będzie dobrze chroniony. Olej silnikowy 5W30 utrzyma swoje właściwości, zapewniając przy tym odpowiednie smarowanie. Przy letniej klasie „30” nie trzeba obawiać się również upalnej aury. Olej spełni swoją rolę także wtedy, gdy jednostka napędowa będzie osiągać bardzo wysokie temperatury.

Wykorzystanie oleju 5W30

Olej silnikowy 5W30 to produkt o uniwersalnym zastosowaniu i odpowiedni olej w wielu przypadkach. Jego walory docenią posiadacze aut osobowych, samochodów o nadwoziu typu SUV oraz samochodów dostawczych o niewielkich gabarytach. Nie ma znaczenia, czy w grę wchodzą najnowocześniejsze, czy też starsze modele – w każdym przypadku będzie to dobry wybór. Wśród olejów 5W30 można znaleźć produkty stosowane w silnikach benzynowych, diesla, oraz z instalacją LPG. Wybrane preparaty sprawdzą się także w samochodach wyposażonych w filtry cząstek stałych.

Olej silnikowy 5W30 czy 5W40?

Kierowcy często zastanawiają się nad wyborem jednego spośród dwóch wyżej wymienionych popularnych olejów silnikowych. Niestety nie można jednoznacznie wskazać lepszego oleju, ponieważ każdy z nich ma nieco inną specyfikę. Jak widać po klasyfikacji lepkości, obydwa oleje silnikowe identycznie zachowują się w warunkach zimowych. Różnice będą natomiast odczuwalne latem. Olej silnikowy 5W40 zdecydowanie lepiej radzi sobie w wysokich temperaturach. Będzie zatem lepszą opcją, jeśli w letnich miesiącach silnik jest poddawany bardzo intensywnej eksploatacji. Czy to oznacza, że lepiej wybrać olej silnikowy 5W40? Niekoniecznie, ponieważ produkty z kategorii 5W30 również mają swoje atuty. Są przede wszystkim lepiej pompowalne w obrębie układu smarowania. Dzięki temu sprawniej oczyszczają elementy silnika, co zmniejsza poziom zużycia paliwa. Wobec tego olej 5W30 będzie dobrym wyborem dla kierowców, którzy korzystają z pojazdu w sposób ekonomiczny i zależy im na oszczędności paliwa. Nie należy jednak zmieniać oleju wedle własnego uznania. Na pierwszym miejscu trzeba trzymać się zaleceń producenta auta, ponieważ w przeciwnym razie silnik może ulec awarii.